מערכות ספרינקלרים / מתזי כיבוי אש

מה הם מתזי מים / מערכות ספרינקלרים?

ספרינקלרים או מתזי מים הם חלקים הנמצאים במבנים כחלק ממערכות גילוי וכיבוי אש – הספרינקלרים מתוכננים בצורה כזאת שאם הטמפרטורה במבנה עולה על הטמפרטורה שנקבעה, מיידית יוצאים מים מהספרינקלרים, כשהמטרה כמובן היא מענה מיידי ואוטומטי במקרה של פריצת שריפה במבנה.. 

המערכת בנויה מרשת צינורות מים העוברת במבנה, ולה ראשי ספרינקלר המספקים הגנה לחדרי המבנה. 
חלק מהספרינקלרים גלויים וחלקם חבויים מקירות ובתקרות.

איך עובד הספרינקלר?

בתוך הספרינקלר יש קפסולה שקופה שבתוכה יש נוזל אדום. כאשר החום מגיע לטמפרטורה של 68 מעלות הנוזל גורם לקפסולה להתפוצץ ולפתוח מעבר מים מקומי דרך המתז לכיוון האש.

בדרך כלל המערכת מחוברת לקו מים ראשי/עירוני, במידה ואין נתוני מים טובים (לחץ או ספיקה) אזי נדרשת משאבה להגברה.

התקנת הספרינקלרים נעשית בד"כ באזור התקרה במבנה. הסוג הנפוץ ביותר של מתז המים המותקן הוא ספרינקלר בעל אמפולה מזכוכית המלאה בנוזל ע"ב גליצרין המתרחב בחום. במקרה של עליה בחום (כתוצאה משריפה) הנוזל מתרחב, שובר את האמפולה, השסתום נדחף ע"י לחץ המים, 

 המים מותזים על לוחית פיזור המפיצה את המים באופן שווה. 

בד"כ במקרה של שריפה לא כל המתזים נפתחים באותו הזמן, אלא בצורה מדורגת ומתוכננת

מדוע מתקינים ספרינקלרים?

 אז כמובן התשובה הראשונה היא על מנת להגן על חיי אדם ורכוש במקרה של שריפה – לפי ה NFPA, מערכת הספרינקלרים מקטינה את הסיכוי למוות בחצי עד שני-שליש בכל מקום בו הם מותקנים.

הסיבה השניה היא על מנת לקבל רישיון עסק. כיבוי אש מחייב על פי חוק לעסקים מסויימים להתקין מערכות ספרינקלים (כחלק ממערכות גילוי וכיבוי אש) על פי תו תקן לקבלת רישיון עסק.

איך מתקינים את מערכות הספרינקלרים?

 ההתקנה מתבצעת בהתאם לדרישות כיבוי אש,  את המערכת יתכנן מהנדס המתמחה בנושא, כשהדרישות מתייחסות להכול: גדול המערכת, בהתקנת מערכת מתזים מתבצעת בהתאם לדרישות כיבוי אש, את המערכת יתכנן מהנדס המתמחה בנושא, כשהדרישות מתייחסות להכול: גדול המערכת, חישובים הידרואליים, מיקום הספרינקלרים, באיזה חום הספרינקלרים יתיזו מים וכו', כל זאת בהתאם לרמת הסיכון הקיימת במבנה ולנתונים הקיימים במבנה כמו: פוטנציאל מים, ספיקה, ולחץ. את הספרינקלרים מתקינים בצורה שכמה שפחות בולטת בשביל לא לפגוע באסטטיקה של המבנה.איזה חום הספרינקלרים יתיזו מים וכו'. את הספרינקלרים מתקינים בצורה שכמה שפחות בולטת בשביל לא לפגוע באסטטיקה של המבנה.

מידע נוסף בנושא ספרינקלרים